Main menu

Jak założyć stowarzyszenie

Myślisz o działalności non – profit, a nie wiesz jak wdrożyć w życie swoje pomysły. Załóż stowarzyszenie. Podpowiemy jak to zrobić.

Przede wszystkim, co zawsze powinno stanowić podstawę tego typu działań, sięgnij do źródła – w tym przypadku do ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach. To w niej znajdziesz elementarne zapisy, które wskażą Ci jakie kroki powinieneś podjąć i jakich czynności dokonać aby rejestracja stowarzyszenia się powiodła.

I tak powtarzając za zapisami ustawy – osoby w liczbie co najmniej siedmiu, zamierzające założyć stowarzyszenie, uchwalają statut stowarzyszenia oraz wybierają komitet założycielski albo władze stowarzyszenia. Jak widzimy w obecnym stanie prawnym potrzebujesz 7 członków stowarzyszenia, po to aby móc ruszyć z tego typu działalnością.

(chyba, że rozważasz opcję założenia stowarzyszenia zwykłego – wtedy potrzebujesz 3 członków stowarzyszenia, a rejestracja odbywa się w urzędzie)

Jak już zebrałeś niezbędne 7 osób – czas na stworzenie statutu. To teraz będzie najważniejszy dokument w stowarzyszeniu. Ustawa wskazuje Ci jakie niezbędne elementy powinien zawierać statut stowarzyszenia.

Z przygotowanym projektem musi odbyć się zebranie założycielskie stowarzyszenia. Na zebraniu tym trzeba dopełnić wszelkich formalności, przyjąć statut, po ewentualnych zgłoszonych poprawkach, przyjąć stosowne uchwały, wybrać zarząd, komisję rewizyjną, itp.

Jak wszelkie grupowe formalności zostaną zrealizowane, pozostaje rejestracja stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tutaj przypilnuj wypełnienia wszelkich formularzy, które będą weryfikowane na etapie rejestracji.

  •   +48 601 92 08 36
  •   biuro@adwokat-iskowron.pl
  •   ul. 3 maja 30/3, 35-030 Rzeszów